V sousedním Německu už fotovoltaika na střechách domů, výrobních hal a kancelářských budov nestačí – představitelé státu vidí budoucnost v agrivoltaice. Německý ministr životního prostředí Robert Habeck říká, že by agrivoltaika mohla v Německu do roku 2026 až ztrojnásobit instalovanou kapacitu v solárních elektrárnách – což je nutné, pokud chce Německo v daném roce dosáhnout energetické neutrality.
Fotovoltaika + zemědělství = skvělá dvojka
Německo bere svoji cestu ke klimatické neutralitě vážně. Habeck říká, že energetika a zemědělství si nemusí konkurovat a naopak se mohou o půdu podělit. Na svém Linkedin profilu ministr životního prostředí napsal, že byl při návštěvě nové agrivoltaické instalace v braniborském Rathenowě svědkem „inteligentní kombinace udržitelné solární energie a regionální produkce potravin“.
Na poli fotovoltaické panely nepřekáží
Zdůrazňuje, že agrivoltaika přináší mnohé výhody, které zemědělci ocení. Vhod přijde například zastřešení polí fotovoltaickými panely. „Jablka, která se musí při běžném pěstování často stříkat, zde rostou chráněná a jsou dobře zavlažována. Rostliny mohou být lépe chráněny před krupobitím nebo extrémním suchem.“ Pod konstrukcemi s fotovoltaickými panely se dle něj cítí dobře i pasoucí se dobytek, který tak má v podstatě k dispozici celoroční venkovní ustájení.
Poptávka ze strany zemědělců v Německu je. I proto je nyní dle německého ministra životního prostředí nejvyšší čas přizpůsobit situaci legislativu. Je třeba přesunout agrivoltaiku z teoretické roviny do praxe. Už nyní v Německu agrivoltaika vzkvétá, ale na její boom teprve čekáme.