Tel: +420 774 016 916

Řešíme

ENERGIE

za vás

Fotovoltaika, léto 2023 a co na to ČEPS? Zatížení sítě zvládly

Fotovoltaika a kapacita distribuční sítě. Problém, který se skloňuje stále častěji. S počtem zapojovaných fotovoltaických elektráren se sice zvyšuje jejich výkon, což je obrovské plus, ale také se snižuje kapacita existující sítě a přetoky do sítě způsobují nejrůznější výkyvy… a to je trochu prekérní situace. Ale máme dobrou zprávu. Během léta, kdy fotovoltaické elektrárny běží na plné obrátky (a letošní léto bylo opravdu velmi slunečné) se nevyskytly žádné výraznější problémy ve fungování sítě.

ČEPS: Zatížení a výkyvy v soustavě z Velikonoc se neopakovalo

Po komplikacích z Velikonoc, kdy provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS byl kvůli výkyvům v síti nucen na 2 hodiny odpojit obrovské množství fotovoltaik, se všichni báli toho, co přinese červenec a srpen. O Velikonocích musel ČEPS odpojit přibližně 400 megawattů v distribučních sítích ČEZ Distribuce a EG.D. Výkyvy v soustavě zapříčinilo slunečné počasí za současné nízké spotřeby. V době letních měsíců se dají přetoky do sítě očekávat větší než ve zbytku roku. Vše ale dobře dopadlo a komplikace se nevyskytly. Jak je to možné?

Důležitá byla příprava. Společnost EG.D se nechala slyšet, že v létě sice opravdu evidovala nárůst výroby energie, který odpovídala slunečnému počasí, ale na druhou stranu se na situaci připravila a provedla provozně-technická opatření v oblasti regulace napětí a konfigurace sítě. Díky tomu bylo letošní Velikonoční pondělí zatím prvním a dosud i posledním případem, kdy bylo ze strany provozovatele přenosové soustavy nutné odpojit stovky fotovoltaik od sítě.

Riziko pro distribuční soustavu je větší na jaře než v létě – proč?

Na druhou stranu Soňa Holingerová, mluvčí ČEZ Distribuce, upozornila, že v dubnu, kdy byly zaznamenány výše zmíněné komplikace, bývají maxima výkonu fotovoltaických elektráren nejvyšší. Překvapuje vás to? Laik by očekával léto, že? Na druhou stranu mluvčí ČEZ Distribuce říká, že účinnost fotovoltaických panelů při velmi vysokých teplotách klesá. Proto je příjemné jarní sluníčko pro fotovoltaiku ideální.

V létě to distribuční sítě zvládly. Není ale možné usínat na vavřínech. Počet fotovoltaik stále stoupá raketovou rychlostí. V první polovině roku bylo zprovozněno 45 197 fotovoltaických elektráren, což je skoro o čtvrtinu více než za celý rok 2022. Je proto potřeba se k situaci postavit čelem a v budoucnu investovat do posílení sítě.

Zdroj: ČTK

;