Tel: +420 774 016 916

Řešíme

ENERGIE

za vás

Fotovoltaické panely: Největší nemusí znamenat nejlepší!

Když naši specialisté vyráží do terénu a potkávají se s klienty, často míří první otázky na počet a velikost fotovoltaických panelů na střeše. Chcete, aby elektrárna vyrobila co nejvíce energie a vy si co nejvíce snížili účty za elektřinu. Pochopitelné. Proto v první chvíli chcete co největší plochu fotovoltaických panelů. Na první poslech to zní logicky – čím větší fotovoltaické panely jsou, tím více pohltí slunečního záření. Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché. Podívejme se na fotovoltaické panely trochu podrobněji.

Fotovoltaické panely přeměňují sluneční záření ve stejnosměrný proud, ten se pak měničem převádí na proud střídavý, který může „napájet“ vaši domácnost a zvyšovat tak její soběstačnost. Při obhlídce objektu náš technik zkoumá jak podobu vaší střechy, tak i další faktory. Jaké jsou takové „ideální pracovní podmínky“ pro fotovoltaické panely?

Ideální je, když na fotovoltaické panely dopadají sluneční paprsky kolmo a když jim nic nestíní. Při optimální situaci a teplotě okolo 25 stupňů dopadá na metr čtvereční plochy maximálně tisíc wattů. Ale to se bavíme opravdu o slunečném počasí a situaci, kdy paprsky dopadají na panely kolmo. Protože si slunečné počasí neužíváme celý rok (a 24 hodin denně) a ani nežijeme v zemi s příjemně teplým klimatem, v některých ročních obdobích (či denních dobách) je výkon fotovoltaických panelů nižší. Na první pohled se může zdát, že výkon lze navýšit tím, že budeme mít na střechách panelů zkrátka více. Není to ale tak jednoduché. Co na to říkají specialisté z Energamo?

Fotovoltaické panely – co jim na střeše překáží?

Ačkoliv si mnozí klienti myslí, že se jim na střechu vejde i opravdu velká instalace, naši specialisté při technické obhlídce objektu zjistí, že to není zcela pravda. V umístění fotovoltaických panelů na střechu brání nejrůznější komíny a komínky, satelity, výduchy a střešní okna. Výkon fotovoltaické elektrárny snižují i stíny dopadající na fotovoltaické panely. Tyto stíny vrhají typicky hromosvody, komíny, stromy v okolí, vedení vysokého napětí či okolní zástavba. S malým stínem si lze poradit nebo se s ním smířit, ale umisťovat panely na část střechy, které stíní mohutný dub, je kontraproduktivní.

Panely instalujeme i na garáž

Důležitá je i orientace střechy. Nejraději instalujeme fotovoltaické panely na střechy s orientací na jihovýchod, jihozápad a jih. Poradíme si i s dalšími světovými stranami, ale jedno je jisté – sever nebrat! Fotovoltaické panely orientované na sever vám sice „nějakou“ elektřinu také vyrobí, ale výkon bude tak nízký, že se dramaticky zvýší délka návratnosti takové investice – a to nechceme nikdo. Pokud na střeše není dost místa na té „správné straně“, není nutné hned zoufat. Fotovoltaické panely lze umístit i na garáž, kůlnu či jiný objekt na vašem pozemku.

Fotovoltaické panely aneb Na velikosti záleží… ale není to všechno

V Energamo doporučujeme jedno – nedohánějte výkon na střeše. Umíme naprojektovat elektrárnu tak, aby celá působila jako harmonický vyvážený celek a napojila elektřinou celou domácnost bez nutnosti obří instalace na střeše. Jak na to?

Klíčem k úspěchu je zaprvé asymetrický střídač, který automaticky rozděluje energii tam, kde je v domácnosti potřeba – o tom jsme se rozepsali v článku Návratnost fotovoltaiky – rozhoduje o ní i střídač, proč?, a baterie s větší kapacitou. Díky správně zvolené baterii můžete vlastní elektřinu využívat i v čase, kdy slunce nesvítí. V naší nabídce najdete jen nové lithium-iontové baterie (ne starší olověné). Ty oproti svým předchůdcům nabízí delší životnost i lepší kapacitu. V naší nabídce najdete konkrétně LFP baterie, které vynikají vysokou životností, bezpečností a stabilitou i při teplotních výkyvech. Navíc jsou zcela bezúdržbové. Naše baterie dokáží využít až 95 % své kapacity – více informací o každém typu najdete přímo v produktových listech, které máme na webu volně ke stažení.

Mít na střeše velkou plochu fotovoltaických panelů je samozřejmě skvělé a taková instalace „pochytá“ opravdu velké množství sluneční energie. Na druhou stranu, pokud z jakéhokoliv důvodu není možné pokrýt celou střechu panely, není to důvod k zanevření na fotovoltaiku. Zvýšit využitelné množství solární energie dokáže i dobře zvolená baterie.

Baterie uchová přebytky energie na chvíli, kdy ji budete potřebovat

Jak asi víte, Achillovou patou fotovoltaiky je to, že nejvíce energie vyrobí přes den. V době, kdy jste v práci nebo nemáte tak vysoký odbyt, protože nesvítíte, netopíte apod. Večer si ale chcete pustit televizi, uvařit večeři, rozsvítit. Moderní fotovoltaika sice umí vyrobit energii, i když zrovna nesvítí přímé polední slunce, ale ideální je sestava, která si umí dostatek energie uložit „na horší časy“. Baterie pro fotovoltaiku uchová přebytky energie, abyste je mohli využít až ve chvíli, kdy je potřebujete. A nemusí se jednat o nějaké „drobky“. V době, kdy nejste doma a slunce svítí naplno, nemá vaše domácnost skoro žádný odběr. V tu chvíli se baterie opravdu „nakrmí“.

Rádi říkáme, že vám navrhneme a dodáme fotovoltaický systém na míru. Tak to totiž opravdu je. Naši odborníci už při vytváření indikativní nabídky na dálku zjišťují o vašem objektu vše potřebné. Při technické obhlídce si informace potvrdíme a doplníme. Výsledkem je fotovoltaika na klíč, která má pro vaši domácnost vždy dostatek energie.

;