Tel: +420 774 016 916

Řešíme

ENERGIE

za vás

Fotovoltaika pro firmy: Jaké jsou výhody a které firmě se vyplatí?

To, že po událostech minulých let masivně vzrostl zájem o fotovoltaické elektrárny mezi domácnostmi, není nic nového pod sluncem. Zájem o vlastní fotovoltaiku ale roste i u menších, středních a velkých firem. Motivy jsou jasné – snížení nákladů na provoz a zajištění energetické soběstačnosti. Pojďme se podívat na fotovoltaiky pro firemní účely trochu detailněji.

Jaké jsou výhody fotovoltaiky pro firmy? Energetická soběstačnost i lepší „image“

Jaké jsou výhody vlastní firemní fotovoltaiky? Dva už jsme zmínili. Nejsou však jediné.

·       Nižší náklady na elektřinu jsou jasné. Jako vlastník fotovoltaického systému firma produkuje vlastní elektřinu a snižuje tím svoje náklady na energii. Ušetřené náklady může investovat do rozvoje byznysu.

·       S vlastním fotovoltaickým systémem jste chráněni pro případ výpadku. Zajistíte si kontinuální provoz klíčových firemních procesů a důležitých zařízení i v případě výpadků elektrické energie.

·       Energetická soběstačnost je jedním z nejvýznamnějších důvodů při pořizování fotovoltaiky jak u domácností, tak u podniků. Zkrátka nechceme „skákat, jak dodavatelé pískají“. Po tom, co si firmy prožily během uplynulých měsíců, se není čemu divit. Prudké zvýšení cen elektřiny způsobilo doslova tornádo ve firemních cenících pro koncové klienty, zamávalo s poptávkou zákazníků a to není samozřejmě vše.

·       Zlepšete si „image“. Firma, která investuje do fotovoltaiky a využívá obnovitelné zdroje energie, se může prezentovat jako ekologicky a společensky odpovědná firma. Není potřeba asi dodávat, že se v poslední době jedná o stále častěji skloňované téma, které i zákazníci hodnotí pozitivně.

·       Udělejte krok ke zlepšení životního prostředí. Fotovoltaické systémy produkují elektřinu bez emisí skleníkových plynů, což pomáhá snižovat celkové emise firmy a pomáhá tak ochraně životního prostředí.

·       Zainvestujte do budoucnosti svého podnikání. Investice do fotovoltaického systému se může zdát ze začátku vyšší, z dlouhodobého hlediska se ale vyplatí. Specialisté Energamo vám rádi spočítají návratnost přímo ve vašem případě.

V souvislosti s posledním bodem vás nejspíš bude zajímat, co o návratnosti fotovoltaiky rozhoduje. Jak poznat, jestli se fotovoltaika vyplatí právě vaší firmě?

Co ovlivňuje návratnost investice do fotovoltaiky?

Před rozhodnutím o pořízení a instalaci fotovoltaického systému je důležité provést ekonomickou analýzu návratnosti investice. Naši specialisté vám budou nápomocni a připraví vám detailní kalkulaci na míru. Abyste ale věděli, „do čeho jdete“, podíváme se na faktory, které návratnost investice ovlivňují.

V první řadě se zamyslete, jak důležitou roli pro vás a pro provoz vaší firmy hraje elektřina. Dá se jednoduše říct, že čím větší spotřebu elektřiny vaše firma má, tím více se investice do fotovoltaiky vyplatí. V souvislosti s aktuálně vysokými cenami elektřiny se jedná o kombinaci, která přispívá k poměrně rychlé návratnosti investice do fotovoltaického systému.

O návratnosti investice rozhoduje i to, na jakou střechu panely instalujete

Stejně jako u rodinných domů rozhoduje o výkonnosti fotovoltaického systému a tedy i o návratnosti investice orientace střechy, na kterou chcete instalovat fotovoltaické panely. Ideální je orientace jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní. Pokud je střecha orientována na sever, může být výkon fotovoltaického systému nižší a návratnost investice se prodlouží.

Při propočítávání návratnosti investice do fotovoltaického systému hraje důležitou roli i kvalita použitých komponentů. Pro dosažení maximálního výkonu a dlouhé životnosti fotovoltaické elektrárny je nezbytné instalovat pouze kvalitní komponenty. Tak získáváte nejen vysokou účinnost, ale kvalitní komponenty od renomovaných výrobců zpravidla nabízí i delší záruční doby. V Energamo vybíráme komponenty pro fotovoltaické systémy tak, aby společně tvořily kvalitní a fungující celek.

Dotaci na fotovoltaiku pro vaši firmu vyřídíme kompletně za vás

O návratnosti investice samozřejmě rozhoduje i výše poskytnuté dotace. Úlevy v podobě dotací mohou výrazně snížit náklady na pořízení fotovoltaiky a zkrátit návratnost investice. Národní plán obnovy vypisuje různé dotační programy. Naši specialisté vám pomohou se zorientovat v těch aktuálně platných a pomohou vám najít ten, který je právě pro vás. Navíc vyřizování dotace za vás vyřídíme od A do Z, včetně veškerého papírování a vyřizování na úřadech.

To jsou ve zkratce nejdůležitější faktory, které ovlivňují návratnost fotovoltaiky u firem. Nejsou ale jediné. Proto je potřeba, aby naši specialisté navštívili vás a vaši firmu, proletěli se vám nad střechou dronem a na základě dat o spotřebě elektřiny apod. důkladně propočítali a navrhli fotovoltaický systém přesně na míru potřebám vaši firmy.

Jak poznat, které firmě se fotovoltaika vyplatí?

Fotovoltaická elektrárna může být skvělou investicí pro firmy, které hledají dlouhodobé řešení pro snížení závislosti na dodavatelích energií. Abychom si ale odpověděli na prvotní otázku, zopakujme si ji: Jak poznat, které firmě se fotovoltaika vyplatí?

Fotovoltaická elektrárna je ideálním řešením pro objekty s trvale vysokou spotřebou elektřiny, tedy firmy s denním či nepřetržitým provozem. Fotovoltaika ušetří značné náklady v administrativních budovách, skladech, výrobních objektech nebo obchodních centrech. O návratnosti investice do fotovoltaiky rozhoduje výše počáteční investice (tu pomůže snížit dotace) a životnost systému (k té přispívá využití kvalitních komponentů). Pokud vás zajímá, kolik by vaši firmu stála fotovoltaika, kolik vám přispěje stát či kdy se vám investice vrátí, neváhejte nás kontaktovat. Naši specialisté si při úvodní konzultaci vyžádají všechna potřebná data a zpracují plán a kalkulaci na míru.

;