Tel: +420 774 016 916

Řešíme

ENERGIE

za vás

EU vyvíjí nové fotovoltaické panely: výkon bude lámat rekordy

Svět fotovoltaiky stále zažívá nevídaný boom. Střechy rodinných domů zdobí nové panely a pozadu nezůstává ani výzkum nových technologií, jehož cílem je představit řešení, která budou levnější, účinnější a flexibilnější. Vlády i firmy investují do rozvoje možností využívání obnovitelných zdrojů energií a pozadu nezůstává ani EU jako celek. Aktuálně v rámci projektu Pilatus vyvíjí nové fotovoltaické panely. Výkon článků bude lámat rekordy. A pozor – na výzkumu se podílí i čeští vědci. Pokud vás budoucnost fotovoltaiky zajímá, čtěte dál.

Výzkum v oblasti solární energetiky není nic nového. Energetická krize ale nastartovala zájem o vývoj nových technologií a podpořila vůli států řešit energetickou soběstačnost, respektive cestu k ní. Jak už bylo řečeno, jedním z cílů současných snah je vyvinout fotovoltaické panely, které vyprodukují ještě více energie než ty aktuálně vyráběné.

Nové fotovoltaické panely: výkon nad 26 %

Evropský projekt Pilatus, podpořený evropským grantem Horizon Europe ve výši 10,5 milionu eur, má slibnou budoucnost. Do tří let by díky němu měly vzniknout tři pilotní linky, které budou schopné vyrábět inovativní křemíkové fotovoltaické panely. Speciální technologie zvýší účinnost fotovoltaických článků nad 26 %. Pro porovnání je třeba říct, že aktuálně vyráběné fotovoltaické články dosahují účinnosti okolo 22 %.

Vývoj nové technologie má další plus. Pro Evropu by mohla znamenat snížení závislosti na čínské produkci. Evropskou kapacitu výroby FV článků zvýší o 30 %.

Čeští vědci z AV ČR se podílí na budoucnosti fotovoltaiky

Pro naše vlastenecké srdce je příjemným zjištěním i to, že se na projektu Pilatus podílí i vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd, konkrétně tým pod vedením Martina Ledinského.

Zajímají vás novinky z energetiky? Sledujte náš blog. Budeme vás i nadále informovat o žhavých trendech (nejen) z oblasti fotovoltaiky.

Zdroj informací: Solární novinky

;