Tel: +420 774 016 916

Řešíme

ENERGIE

za vás

Prodlužte si léto a využijte ohřev vody v bazénu fotovoltaikou

Máte vlastní bazén? A také netrpělivě vyhlížíte, kdy voda na teploměru ve vodě vystoupí nad 20°C? Otužování zkrátka není pro každého a ne každý den. Ať už bazén máte, nebo ho teprve plánujete, vyhřívání přijde vhod… ale není zadarmo. Pokud zároveň uvažujete o fotovoltaice, můžete obojí snadno spojit a ušetřit. Zajímá vás, jak funguje ohřev vody v bazénu fotovoltaikou? Pojďme si říct víc.

Tradiční způsoby ohřevu bazénové vody vás mohou (zvláště v dnešní době) přijít docela draho. Kromě vaší peněženky ale tyto způsoby nedělají dobře ani životnímu prostředí. Pokud bychom předpokládali, že bazén vytápíte běžně elektřinou ze sítě, znamená to, že se jedná z velké části o energii získanou z neobnovitelných zdrojů. A to není zrovna „zelené“. Není divu, že stále více lidí hledá alternativní řešení, jak udržet teplotu vody v bazénu na přijatelné úrovni. Jedním z těchto řešení je ohřev vody pomocí domácí fotovoltaické elektrárny.

Pokud vám sluníčko nevyhřeje bazén přirozeně, pomůže fotovoltaika

Fotovoltaická energie se stává stále více dostupnou a populární a domácí fotovoltaiky „letí“. Energie ze slunce lze využívat různými způsoby.  Už jsme psali například o tom, jak z fotovoltaiky nabíjet elektromobil, ale to není vše – jedním z dalších účelů vyrobené elektřiny je ohřev vody v bazénu.

Ale nepřeskakujme. Pojďme na to „od lesa“. V klasickém rodinném domě s třífázovými rozvody se elektřina vyrobená fotovoltaikou rozděluje dle spotřeby – spotřebovává se jednak při běžném provozu v domácnosti na svícení, vaření, nabíjení mobilů, notebooků, provoz Wifi apod., dále se s ní ohřívá voda v bojleru a zbytek se ukládá do baterie. Pokud elektřinu zrovna nespotřebováváte (třeba nejste doma), ukládá se do baterie, ale nejen do ní.

I bazén se může stát úložištěm nespotřebovaných přebytků elektřiny z fotovoltaiky

Když navrhujeme váš fotovoltaický systém, vždy chceme, aby byl maximálně efektivní. Ideální situací je, když vyrobenou elektřinu můžete ukládat do baterie a zároveň s ní ohřívat vodu v bojleru. Pro akumulaci nespotřebovaných přebytků vyrobené elektřiny je ideální bojler o objemu 200 l (minimálně 120 l) – ale o tom už jsme psali, přečtěte si více v článku Jak na ohřev vody fotovoltaikou. V podstatě stejně jako bojler ale funguje i bazén. Jako „úložiště“ nespotřebovaných přebytků vyrobené elektřiny.

Asi vás napadla otázka, jak je toto vytápění efektivní. To s vámi přímo u vás doma vyřeší náš specialista. Dimenzování fotovoltaického systému se odvíjí od toho, co bude systém všechno „napájet“. Naši specialisté si ale poradí s ledasčím. S elektromobily, bojlery a samozřejmě i s bazénem.

Ohřev vody v bazénu fotovoltaikou vám prodlouží koupací sezónu

Vytápění bazénu se může zdát na první pohled jako „zbytečný luxus“. Přeci jen energetické ztráty z velké vodní plochy nejsou malé. Na druhou stranu milovníci letních radovánek si rádi prodlouží sezónu, nemáme pravdu? A občas ani v létě není tak teplo, aby se bazén vyhřál přirozeně. Je nutné mu pomoct. Energetické ztráty z bazénu lze ale zmírnit – například speciálním zakrytím solární plachtou.

Samozřejmě v zimě, když je po koupací sezóně, fotovoltaika vodu v bazénu neohřívá. V systému se jednoduše nastaví, aby se bazén nevyhříval a místo toho se voda ukládala třeba již ve zmíněném bojleru.

Ohřev bazénu fotovoltaikou je levnější a šetrnější k životnímu prostředí

Jednou z největších výhod ohřevu vody v bazénu pomocí fotovoltaiky je úspora nákladů. Zatímco tradiční způsoby ohřevu vody v bazénu mohou být velmi nákladné, ohřev vody pomocí fotovoltaiky je mnohem levnější a šetrnější k životnímu prostředí. Zároveň se tak fotovoltaika využije opravdu naplno. Někteří lidé namítají, že jim u fotovoltaiky vadí, že v době, kdy slunce nejvíce svítí, není potřeba doma tolik topit a svítit, takže pro fotovoltaiku vlastně nemají takové využití. V tuto dobu se naopak velmi hodí, když je voda v bazénu příjemně vyhřátá a láká ke koupání. Milovníci koupání v bazénu navíc ocení, že se bazénová sezóna příjemně prodlouží – voda v bazénu bude připravena na koupání od jara do podzimu.

Pokud sníte o fotovoltaice, která vám bude elektřinou zásobovat domácnost a ještě vyhřeje bazén, na nic nečekejte a zavolejte ENERGAMO. Naši specialisté vám systém vypočítají tak, aby byl co nejefektivnější. Pokud ale řešíte vyhřívání energeticky náročného plaveckého bazénu, také si poradíme. Navrhneme systém výhradně pro ohřev bazénové vody.

;