Tel: +420 774 016 916

Řešíme

ENERGIE

za vás

Zájem o fotovoltaické elektrárny trhá rekordy – v roce 2022 jich bylo postaveno o 262 % více

Lidé mají čím dál větší zájem o fotovoltaické elektrárny, o tom nemusíme pochybovat. Důvodů je hned několik – nejistá budoucnost na trhu s energiemi, ještě méně předvídatelný vývoj rusko-ukrajinského konfliktu, snaha vymanit se ze závislosti na dodavatelích energií a celková nálada ve společnosti. Lidé chtějí žít levněji a soběstačněji. A v neposlední řadě myslí také na budoucnost planety a na nejrůznějších životních polích dávají přednost obnovitelnosti. O obnovitelnosti v energetice se mluví už dlouhou dobu a současný trend v přesunu k „zelené“ energii pomáhá. Jak na tyto trendy reagují Češi? Kolik fotovoltaických elektráren jsme v roce 2022 postavili a co o nich víme?

Celkem bylo připojeno 33 760 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 288,8 MWp

Rok 2022 trhal rekordy a rozhodně ne jen tak „o fous“. V loňském roce bylo připojeno celkem 33 760 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 288,8 MWp. Neumíte si představit, co tato čísla znamenají? Pro srovnání – v roce 2021 bylo připojeno jen 9 321 FVE s výkonem 62 MWp. Co se týče „kusů“, jedná se o nárůst o 262 %. Ve výkonu jdeme ještě dál, tady jsme zaznamenali nárůst o 366 %. Můžeme tedy hovořit skutečně o solárním boomu.

Nejvíce fotovoltaických elektráren instalovaly domácnosti

A kdo se o rekordy postaral? Především domácnosti. Ze statistik Solární asociace vyplývá, že domácích instalací, za které jsou považovány menší fotovoltaické elektrárny s výkonem do 10 kWp, bylo instalováno 32 909 (s celkovým výkonem 237,3 MWp). To už je z celkového počtu 33 760 docela značný podíl – co říkáte?

V roce 2023 bude zájem o fotovoltaické elektrárny pro firmy

Odborníci ze Solární asociace předpokládají, že zájem nepoklesne ani letos, ba naopak. Můžeme očekávat, že se k „trhání rekordů“ připojí i větší subjekty, firmy. Lidé budou mít zájem o fotovoltaiky pro firmy zejména díky dotacím z Národního plánu obnovy. Již loni vyhlásilo MPO výzvu na podporu fotovoltaických systémů. Plánuje rozdat 4 miliardy korun – rozdělí je mezi žadatele, kteří vlastní nemovitost nebo ji mají celou v nájmu, a žadatele, kteří mají v nájmu pouze část nemovitosti (např. jen střechu). Podle dat Solární asociace o dotaci z Národního plánu obnovy požádalo už nyní více než 6 000 firem.

U domácích elektráren vedly ty s baterií

Ale zpět k instalovaným domácím fotovoltaikám. Víme o nich něco více? Samozřejmě. Třeba to, že součástí 9 z 10 instalovaných domácích elektráren byla baterie pro ukládání vyrobené energie. Praktické.

Jaký byl zájem o fotovoltaické elektrárny v jednotlivých krajích?

Zajímavé bývají vždy i statistiky z jednotlivých krajů. Chcete vědět, jak si vedl ten váš? Nebudeme vás dlouho napínat. Pomyslnou „zlatou“ si s přehledem vysloužil (jak z hlediska počtu instalovaných FVE, tak z hlediska výkonu) Středočeský kraj. Na druhém místě se umístil Jihomoravský kraj a „bronz“ patří Moravskoslezskému kraji. Podívejte se sami, jak se stavilo u vás.

 Nové fotovoltaické elektrárny podle krajů:

Hlavní město Praha                       Středočeský kraj                                      Plzeňský kraj   Ústecký kraj                  Liberecký kraj     Karlovarský krajKrálovéhradecký kraj      Pardubický kraj  Olomoucký kraj  Moravskoslezský krajKraj VysočinaZlínský kraj   Jihočeský kraj Jihomoravský kraj              861 ks6079 ks2022 ks1683 ks972 ks   682 ks   1940 ks 1860 ks 2067 ks   3668 ks  2109 ks        2446 ks   2555 ks 4816 ks                      6,5 MWp50,5 MWp16,4 MWp15,1 MWp9 MWp6,3 MWp16,4 MWp13,7 MWp19,2 MWp29,3 MWp19,6 MWp22,3 MWp24,1 MWp40,4 MWp

Zdroj dat: TZ Solární asociace

Doženeme v letošním roce naše sousedy?

A co naši sousedé? Zaostáváme nebo jsme některé „trhli“? Popravdě, okolní země jsou aktuálně o něco napřed. Například v Polsku byly postaveny fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 4 900 MWp. I v ČR se ale blýská na lepší časy – rozvoj solární energetiky slibuje především podpora agrovoltaických projektů, které budou kombinovat zemědělskou produkci s výrobou elektřiny ze slunce. Jedná se o koncept, který je v jiných zemích EU běžný.

V letošním roce se díky novele legislativy také usnadní realizace fotovoltaických elektráren na střechách bytových domů. I to by mohlo znamenat zvýšení zájmu o větší instalace. „Nastupujícím trendem je sdílení a komunitní energetika. Příklady ze zahraničí dokazují, že jde o funkční model, ať už jde právě o bytová družstva, obecní solární elektrárny, nebo třeba fotovoltaiku jako součást lokální distribuční sítě ve větších průmyslových areálech,“ řekl Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.Uvažujete o fotovoltaické elektrárně, ale zatím jste se nerozhodli jednat? Troufáme si tvrdit, že právě teď je ideální chvíle. Za Energamo můžeme říct, že jsme veškeré interní procesy vyladili k dokonalosti, takže realizaci fotovoltaické elektrárny zvládáme do 3 měsíců. Pokud se teď rozhodnete k prvnímu kroku, už na jaře můžete svítit, topit a ohřívat vodu energií ze slunce. Pošlete nám svoji nezávaznou poptávku a náš specialista se vám ozve.

;