Tel: +420 774 016 916

Řešíme

ENERGIE

za vás

Změny v Nová zelená úsporám – dotknou se dotace na fotovoltaiky?

Děsí vás realizační firmy tím, že se od září změní pravidla na dotace na fotovoltaiku? Ženou vás do smlouvy? Jaké změny v Nová zelená úsporám jsou v plánu a dotknou se vůbec fotovoltaických elektráren? Nebojte se – nenecháme vás v tom plavat. Podívali jsme se na dotace na fotovoltaiku a chystané změny za vás.

Úsporný balíček se programu Nová zelená úsporám nedotkne

K panice a strachu o dotace přispěl i úsporný balíček vlády, který zahrnuje širokou škálu škrtů v oblasti dotací. V následujících dvou letech se celkový objem státních dotací sníží o 54,4 miliard korun. Krácení dotací se bude týkat především resortu průmyslu, obchodu a zemědělství. Mají se bát i ti, kteří se chystají pořídit vlastní fotovoltaickou elektrárnu? Čekají nás škrty a změny v Nová zelená úsporám?

Abychom předešli panice, řekneme hned v úvodu jasné „NE“. Změny v Nová zelená úsporám se opravdu chystají. Od letošního září bude NZÚ financovaná z Modernizačního fondu. Plánované krácení dotací, které připravuje vláda, se jí ale podle ministra životního prostředí Petra Hladíka nedotknou. Modernizační fond čerpá prostředky z emisních povolenek. Petr Hladík upozorňuje na to, že se tím pádem nejedná ani o peníze daňových poplatníků, ani o peníze ze státního rozpočtu. Krácení dotací se tedy programu Nová zelená úsporám nedotkne.

Cílem je nebrzdit pokrok

Naopak. Nová zelená úsporám se s novými či výhodnějšími podmínkami otevře dalším žadatelům. Polepší si SVJ, bytová družstva i obce. Pro vybraná opatření se jednotkové dotace dokonce zvýší. Zatímco nyní již NZÚ podporuje nízkopříjmové domácnosti obývající rodinné domy, chystá se rozšíření i pro bytové domy, kde žijí senioři, rodiny pobírající příspěvek na bydlení či lidé ve třetím stupni invalidity. Cílem změny v Nová zelená úsporám je to, aby obavy z navyšování příspěvků do fondu oprav po renovacích nebrzdily posun k „zelenější“ budoucnosti.

Pozor na nekalé praktiky – zájemci o fotovoltaiku se změny v Nová zelená úsporám nemusí bát

Uvažujete o fotovoltaice a obepisujete realizační firmy? Setkali jste se s tím, že vás ženou do podpisu smlouvy kvůli tomu, že „od září bude všechno jinak“? Chystané změny v Nová zelená úsporám jsme vám nastínili. Upozorňujeme pro jistotu ještě jednou na to, že podpora fotovoltaik z programu NZÚ pokračuje ve stejné výši a za stejných podmínek. Jediné, co se vás týká je to, že si Nová zelená úsporám bere krátké „letní prázdniny“.

Kvůli změně ve financování bude mít Nová zelená úsporám technicko-provozní přestávku, která potrvá od července do září. Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, doporučuje prázdniny využít k nalezené solidní realizační firmy a přípravě kvalitního projektu. My s tím souhlasíme. Pokud vás podmínky Nové zelené úsporám platné od září zajímají a chcete si je nastudovat, doporučujeme přímo webové stránky NZÚ. V ENERGAMO poskytujeme kompletní dotační poradenství. S přípravou podkladů pro dotaci, žádostí i vším, co s tím souvisí, pomůžeme a vyřídíme za vás. Kontaktujte nás a vše probereme.

;