Investice do „čisté energie“ rostou. Předpokládá se, že v roce 2023 se celosvětově vyšplhají až k 1,7 bilionum USD. A pozor – dle zprávy IEA investice do solární energie vůbec poprvé předčí investice do těžby ropy. Řekněme si o trendech v energetice více.
Podle nejnovějších zpráv Mezinárodní energetické agentury (IEA) investice do „čistých“ energetických technologií výrazně převyšují výdaje na fosilní paliva. K tomuto trendu nepochybně přispívá celosvětová společenská a politická situace – zejména energetická krize, kolísavé ceny fosilních paliv, které vyvolaly obavy o energetickou bezpečnost, zejména po ruské invazi na Ukrajinu, ale i další faktory. Energetická soběstačnost se díky tomu skloňuje na všech frontách.
Do čistých technologií se bude investovat o 24 % více než dříve
Zpráva IEA předpovídá, že se v roce 2023 investuje do energetiky 2,8 bilionů USD, přičemž více než 1,7 bilionů USD poputuje právě do „čistých“ technologií. Pod tento pojem IEA zahrnuje nejen obnovitelné zdroje energie, ale také produkci elektrických vozidel, jaderné energie, produkci nízkoemisních paliv aj. Bude se jednat o nárůst o 24 %.
Investice do solární energie vůbec poprvé předstihly objem investic do těžby ropy
„Čisté technologie se fosilním palivům vzdalují. Na každý dolar investovaný do fosilních paliv nyní připadá přibližně 1,7 dolaru do čisté energie. Před pěti lety byl tento poměr jedna ku jedné,“ říká výkonný ředitel IEA Fatih Birol. Vyzdvihuje přitom, že dokonalým příkladem tohoto „závodu“ je to, jak investice do solární energie vůbec poprvé předstihly objem investic do těžby ropy. Růst oproti covidovým rokům se ale očekává v roce 2023 i v oblasti trhu s fosilními palivy – a to o 7 %. Tak se vrátí na úroveň roku 2019.
IEA upozorňuje na nutnost investic do čisté energie v ekonomikách s nižšími příjmy
Je zcela očekávatelné, že postoj k solární energii není všude na světě stejný. Největší nedostatky v investicích do čisté energie jsou v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách. Existují ale i výjimky, například investice do solární energie v Indii a do obnovitelných zdrojů v Brazílii a některých částech Blízkého východu. Ve zbytku zmiňovaných lokalit ale rozvoj trhu s fotovoltaikou mnohdy brzdí faktory, jako jsou vyšší úrokové sazby, nejasné politické rámce a koncepce trhu, slabá síťová infrastruktura či finančně zatížené veřejné služby. IEA apeluje zejména na mezinárodní společenství, aby podpořilo investice v ekonomikách s nižšími příjmy.
V ENERGAMO pro vás nesledujeme jen trendy v České republice, ale sledujeme i celosvětové dění na poli energetiky. To, že investice do fotovoltaických systémů takto raketově vystoupaly a předčily dokonce investice do fosilních paliv, těší naše srdce, která bijí pro zelenou energii. Doporučujeme si prostudovat i grafy, kterými IEA svoji zprávu doplnila.
Zdroj: https://www.iea.org/reports/world-energy-investment-2023/