Tel: +420 774 016 916

Řešíme

ENERGIE

za vás

Firemní FVE – v jakém oboru se vyplatí?

Přemýšlíte, zda by vám firemní FVE pomohla ušetřit na nákladech? Určitě nejste jediní. Rostoucí důraz na udržitelnost, současná ekonomická situace a potřeba snížit náklady, kde se jen dá, představují výzvu pro firmy v každém odvětví.

Vlastní fotovoltaická elektrárna nabízí firmám značné výhody, které mohou přispět k úsporám ve firemním rozpočtu a k vylepšení image – využívání zelené energie se čím dál tím častěji „počítá“. Uděláte dojem na potenciální klienty i obchodní partnery. Podívejme se, v jakých oborech se firemní fotovoltaická elektrárna opravdu vyplatí. Podnikáte v některém z nich?

1. Výrobní a průmyslové podniky

Firmy působící ve výrobě, typicky v automobilovém nebo potravinářském průmyslu, svojí spotřebou energie často vynikají nad ostatními. Firemní FVE může těmto podnikům pomoct uspořit náklady, zejména pokud se jedná o celodenní provozy. Když jsou výrobní linky a stroje napájeny čistou energií ze slunce snižuje to nejen náklady na provoz, ale i energetickou závislost firmy na dodavatelích elektrické energie. Pokud vás nebaví skákat, jak dodavatel energií píská, a nechcete, aby se vaše zisky odvíjely od toho, kolik bude stát příští rok MWh elektrické energie, je vlastní fotovoltaika správná volba.

2. Obchodní centra a maloobchod

Správnou cestou ke snížení provozních nákladů je vlastní fotovoltaika i pro obchodní centra a maloobchodníky. Elektrická energie je zde potřeba nejen pro osvětlení a klimatizaci, ale také pro nejrůznější zařízení, typicky chladící boxy apod. Vlastní výroba energie může pomoci stabilizovat náklady a podpořit „zelenou image“, což ocení podobně smýšlející zákazníci. Velká obchodní centra mají další výhodu – velká střešní plocha přímo vybízí k umístění fotovoltaických panelů.

3. Zemědělství

Spojení zemědělství a fotovoltaiky už má svůj název – agrivoltaika. Agrivoltaiku vidí jako perfektní cestu ke klimatické neutralitě i představitelé evropských států, kteří navíc zdůrazňují, že agrivoltaika přináší i další výhody – nejen úspory nákladů konkrétní firmě. Díky fotovoltaickým panelům na polích jsou pěstované plodiny chráněny před přímým sluncem i dalšími rozmary počasí. Stínění na pastvinách přijde vhod i pasoucímu se dobytku. Firmy podnikající v zemědělství a zpracování základních potravin potřebují elektřinu nejen pro osvětlení a provoz nejrůznějších strojů a zařízení, ale také pro ohřev vody. Fotovoltaika může napájet elektřinou běžný provoz firmy, zároveň ale může být propojena s tepelnými systémy, čímž se snižují náklady na energii a zvyšuje se efektivita.

4. Logistika a distribuce

Fotovoltaika přijde vhod také logistickým a distribučním firmám, které mají rozsáhlé skladovací plochy a budovy s velkorysými střešními plochami a parkovišti. Fotovoltaické panely (nejen) na střechách těchto objektů mohou generovat energii, která je využívána pro osvětlení, chlazení a další potřeby těchto podniků.

5. Technologie a IT

Náklady na provoz IT firem a datových center nebývají vůbec nízké, ba naopak. Datová centra potřebují energii pro chlazení serverů a udržení nepřetržitého provozu. Kromě toho, že fotovoltaika pomůže snížit náklady, poslouží také jako záloha pro případ výpadku sítě.

4 otázky, které vám napoví, jestli oceníte firemní FVE

Toto samozřejmě nejsou jediné obory, ve kterých se firemní fotovoltaika vyplatí, ale jsou to ty, které díky vysoké spotřebě elektrické energie pocítí brzy pozitiva, která jim přináší. Investice do firemní fotovoltaické elektrárny může být strategickým krokem k energetické soběstačnosti, snižování nákladů a eliminaci ekologické stopy. Každý obor má své specifické potřeby, to je jasná věc. Pokud stále uvažujete a přemýšlíte, zda se právě vám firemní FVE vyplatí, máme pro vás čtyři otázky, které napoví:

·       Má naše firma vysokou spotřebu elektrické energie?

·       Chceme snížit provozní náklady a závislost na komerční síti?

·       Máme prostor (například střešní plochy na výrobních halách, skladech apod.) pro instalaci fotovoltaických panelů?

·       Zajímá nás ekologická odpovědnost a udržitelnost? Je to důležité téma pro naše klienty a obchodní partnery?

Jak jste dopadli? Ne, nemáme pro vás žádný klíč typu „2 kladné odpovědi = potřebujete vlastní fotovoltaiku“. Spíš jsme vám chtěli napovědět a pomoct v rozhodování. Rádi se s vámi ale potkáme a vše probereme osobně. Víme totiž, že některé otázky nejsou vůbec jednoduché zodpovědět. Třeba zmíněný prostor pro fotovoltaické panely. Naši specialisté už vám řeknou, kde pochytají nejvíce solární energie. V ENERGAMO se specializujeme na návrh a instalaci fotovoltaických elektráren na míru firmám působícím v nejrůznějších odvětvích. S naším know-how a zkušenostmi v oblasti obnovitelných zdrojů energie vám můžeme pomoci najít optimální řešení pro snižování nákladů a dosažení energetické nezávislosti. Ozvěte se nám a objevte potenciál firemní FVE.

;